SQJ262EP-T1_GE3 Vishay / Siliconix
ZhongHao Industry Limited
Contact Now
  • 1
Description : SQJ262EP-T1_GE3 Vishay / Siliconix PowerPAK-SO-8-4
Contact Now
Product Attribute Attribute Value
Vishay
Product Category: MOSFET
RoHS: Details
Si
SMD/SMT
PowerPAK-SO-8-4
N-Channel
2 Channel
60 V
15 A, 40 A
29.5 mOhms, 12.6 mOhms
- 20 V, + 20 V
2.5 V
6.5 nC, 14.5 nC
- 55 C
+ 175 C
27 W, 48 W
Enhancement
AEC-Q101
TrenchFET
SQ
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Vishay / Siliconix
Configuration: Dual
Fall Time: 10 ns
Product Type: MOSFET
Rise Time: 3 ns
3000
Subcategory: MOSFETs
Transistor Type: 2 N-Channel
Typical Turn-Off Delay Time: 15 ns , 23 ns
Typical Turn-On Delay Time: 9 ns , 13 ns
Unit Weight: 0.017870 oz
Here is the English introduction for product code SQJ262EP-T1-GE3:
SQJ262EP-T1-GE3
  • Model: SQJ262EP-T1-GE3
  • Type: Squirrel cage induction motor
  • Frame Size: 262
  • Power: EP (equivalent to 2.2 kW or 3 hp)
  • Voltage: T1 (110-120V)
  • Duty Rating: GE3 (intermittent duty)
The SQJ262EP motor features a durable cast iron housing and end brackets able to withstand intermittent maximum loads of 3 hp/2.2 kW. Its 262mm frame efficiently cools the motor during periodic duty cycles. Integrated PTC thermistors prevent overheating.